Vilniuje nuskenuoti lietaus nuotekų sistemos tinklai

Lietaus nuotekų tvarkymas – plika akimi nematomas darbas, apie kurio svarbą dažnas sužino tik tada, kai smarkesnė liūtis užtvindo gatvės atkarpą. Miestui augant, keičiantis užstatymo intensyvumui, į lietaus nuotekų sistemą patenkančio vandens kiekiui, senųjų įrankių nebepakanka. Vilniaus požemiai – tai didžiausias Lietuvoje nuotekų mazgų, šulinių tinklas, kurį sudaro net 1700 km trasa.

Šis įspūdingas tinklas jau seniai reikalavo tiksliai įvertinti, kaip sistema iš tikrųjų funkcionuoja. Vilniaus miesto paviršinių nuotekų tinklas yra didžiausias ir sparčiausiai augantis Lietuvoje – jo ilgis siekia beveik 1 700 km, jį sudaro beveik 117 000 atskirų lietaus vamzdinių komunikacijų atkarpų, 17 500 lietaus nuotekų šulinių.

Svarbu tai, jog tokią užduotį atlikti naudojantis įprastais metodais vienam specialistui užtruktų net puspenktų metų. Tiek laukti nebuvo galima, tad į pagalbą atėjo šiuolaikinės 3D technologijos – trimatis lazerinis skenavimas ir pažangi programinė įranga Undet, kurios potencialas pilnai atsiskleidė šiame unikaliame jungtiniame projekte. „Terra Modus“ specialistai pasitelkę lazerinio skenavimo technologiją darbus atliko per pusę metų.  Projekto metu nuskenuota per 12 500 lietaus nuotekų šulinių. Išmatuotų komunikacijos tinklų ilgis – per 500 km.

 

 

Standartinė logistinė ir programinė įranga netenkino

 

Šis didžiulis projektas, vykdomas kartu su UAB „Vilniaus planas“ ir UAB „Vandensauga“ partneriais, pasižymėjo tuo, jog reikėjo spręsti pačius įvairiausius technologinius klausimus, o sudėtinga užduotis reikalavo tokios įrangos ir metodų visumos, kurios rinkoje tiesiog nebuvo. Matavimus atlikusios įmonės „Terra Modus“ specialistas Martynas Valauskis pasakoja:

 

„Šulinius skenavome lazeriniu 3D skeneriu – įranga buvo leidžiama į šulinius iš viršaus. Iš pradžių buvome pasirinkę tam skirtą vieno gamintojo matavimo būdą, tačiau bandymai parodė jį esant per lėtą ir netinkamą tokiai didelei projekto apimčiai. Netenkino ne tik įrangos našumas, bet ir patikimumas – nuskenavus 100 šulinių, ji tiesiog subyrėjo. Neradus tinkamo sprendimo, teko patiems sukurti ir pasigaminti specialų įrenginį, galintį įrangą į šulinius nuleisti greitai ir saugiai.“

 

Tuo tarpu įmonės direktorius akcentavo, jog svarbiausia buvo užtikrinti renkamų duomenų kokybę. Tam pasitarnavo įmonės sukurta programinė įranga Undet, kuri leido ne tik sparčiai apdoroti pirminius duomenis, bet ir juos paversti į 3D modelius pusiau automatizuotai.

 

“15 metų dirbdami su 3D technologijomis vis dažniau pastebim, kad rinkoje esantys sprendimai neleidžia pasiekti aukšto produktyvumo. Mums sėkmingai pavyksta įgyvendinti tokius sudėtingus projektus todėl, jog mes nuolatos tobuliname savo programinę įrangą ir ją individualizuojame pagal užduotį ar kliento specifiką. Tai neabejotinas pranašumas “, – sako „Terra Modus“ direktorius Egidijus Žilinskas.

 

Vilniuje nuskenuoti miesto nuotekų sistemos tinklai. Duomenis skaitmeniniam nuotekų sistemos modeliui surinko „Terra Modus.

 

3D lietaus nuotekų modelis – pirmasis toks Lietuvoje

 

Šiuolaikinių 3D matavimų ekspertai iš UAB TerraModus pastebi, jog toks projektas yra išskirtinis ne tik savo apimtimi, tačiau ir tuo, jog reikėjo surasti būdą, kaip efektyviai, tiksliai ir sparčiai surinkti visus reikalingus duomenis. Užsienio gerosios praktikos pavyzdžiai demonstravo, jog vieno lietaus nuotekų šulinio fiksavimo darbai užtrunka iki valandos, tuo tarpu lietuvių sukurta metodika ir tinkamas įrangos komplektas leido tokią užduotį atlikti vos per 5 minutes, o bendrai išmatuotas 12500 šulinių kiekis atrodo išties įspūdingai!

3D skenavimo darbus atlikusios įmonės vadovas pabrėžia, jog dar iki matavimų pradžios reikėjo išspręsti įvairias lig šiol Lietuvoje nespręstas užduotis ir užtikrinti, jog pasirinkti amerikietiški 3D skeneriai bei lietuviška programinė įranga Undet bus pajėgūs. Rezultatai pranoko lūkesčius. Pasirodo, dirbtinis intelektas čia vaidina nemažą vaidmenį: naudota programa leido patikrinti matavimų rezultatų kokybę ir nustatyti pagrindinius šulinių parametrus pusiau automatiniu būdu.

Dar viena problema ta, jog šulinyje, po žeme neveikia GPS įranga, tad Undet programinės įrangos funkcionalumus išgelbėjo situaciją – gautus trimačius duomenis ir žemės paviršiuje fiksuotus GPS informaciją pavyko susieti su valstybine koordinačių sistema. Visa tai sutaupė labai daug laiko, tad 3D skenavimo projektas įgyvendintas vos per pusmetį.

 

Neribotos galimybės virtualiai 3D analizei

 

Nuskenuotus duomenis projekto partneriai verčia į galutinius 3D modelius, kurie padės virtualiai įvertinti hidraulinius sistemos pajėgumus, vamzdyno atkarpų parametrus. Tai leis eksperimentuoti ir modeliuoti įvairius scenarijus, tad į miesto plėtrą ir tvarkybos darbus nuo šiol bus galima reaguoti operatyviai ir tiksliai. Tai puikios naujienos Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams, nes ateityje nebereikės, iškritus didesniam kritulių kiekiui, klampoti po užlietas gatves ir šaligatvius.

 

Projektas pristatytas tarptautinėje „GEO Business” parodoje Londone

 

Šis projektas buvo pristatytas 2023 m. gegužės 17 – 18 dienomis vykusioje tarptautinėje GEO Business parodoje Londone kaip unikali šiuolaikinių 3D lazerinio skenavimo technologijų taikymo sėkmės istorija. „GEO Business“ yra kasmetinis renginys vykstantis Jugntinėje Karalystėje, skirtas geografinės informacijos technologijai ir jos taikymui. Paprastai jame susirenka specialistai iš įvairių industrijų, įskaitant geodezijos, GIS, inžinerijos sričių specialistus.

Projektas pristatytas 2023 m. gegužės 17 – 18 dienomis vykusioje tarptautinėje GeoBusiness parodoje Londone kaip unikali šiuolaikinių 3D lazerinio skenavimo technologijų taikymo sėkmės istorija

TURITE KLAUSIMŲ?
Martynas Valauskis
Matavimų centro vadovas

Pasirengę išbandyti 3D skenavimo technologiją artimiausiame projekte?

Susisiekite su mumis – kartu rasime naudingiausią sprendimą Jūsų projektui.