„Išmaniajame mieste“ – naujos kartos 3D lazerinio skenavimo technologija

Ateities miestų projektavimas neatsiejamas nuo naujos kartos technologijų, kurios ne tik palengvina darbo procesą, bet ir leidžia priimti geresnius ir tikslesnius sprendimus. Tokią technologiją jau ne vienerius metus realybėje pritaiko prie projekto „Išmanusis miestas“ prisijungę „Terra Modus“, atliekantys objektų lazerinį 3D skenavimą.

„Lazerinis skenavimas yra tikrovės fiksavimas (angl. reality capture). Tad skenuodami pastatus, paminklus ar kitus objektus užfiksuojame jų esamą būklę ir pagal surinktus duomenis galima sukurti itin tikslius brėžinius, 3D ar BIM modelius. Su šiais duomenimis architektams ar projektuotojams dirbti itin paprasta“, – sako „Terra Modus“ matavimų centro vadovas Martynas Valauskis.

Specialistas teigia, kad tokie naujos kartos matavimai dažnai atliekami kultūros paveldo objektuose – senuose dvaruose ar bažnyčiose – prieš rekonstrukciją ir restauraciją. Tokie duomenys plačiai naudojami teritorijų planavimui, taip pat ir gamyklų atnaujinimui.

„Pradėjus taikyti BIM metodologiją, statybos Lietuvoje suskaitmeninamos. Todėl pradėjome dirbti ir su naujais pastatais. Padedame statytojams įvertinti, ar objektai statomi pagal projektą, ar yra nuokrypių bei kitų problemų“, – lazerinio skenavimo pranašumus vardija M. Valauskis.

Milžiniškas lazerinio skenavimo technologijos pranašumas – taupumas. Su šia technologija taupomas ne tik darbo laikas, bet ir pinigai.

„Kaip pavyzdį paimkime kokį nors kultūros objektą. Tam, kad būtų pradėti bet kokie tvarkybos darbai, iš pradžių reikia parengti projektą. Be mūsų brėžinių jiems reikėtų patiems matuoti, kur ir kokie yra defektai, netektys ar nutrupėjimai. Tai užima daug laiko. Mes pateikiame kaip nuotrauką padarytą brėžinį, tad architektams belieka planuoti sprendinius.

Patalpos viduryje pastatytas lazerinio skenavimo aparatas nuskenuoja visą aplinką, padaro 3D vaizdą. Tokiu būdu surinktą informaciją galima naudoti daug kartų. Dirbant rankiniu būdu reikia kaskart važiuoti į objektą ir daryti matavimus iš naujo. Skenuojant lazeriu užtenka darbą padaryti vieną kartą ir tuomet sukurtus brėžinius gali naudoti tiek architektai, tiek interjero dizaineriai, tiek projektuotojai. Išvengiama ir žmogiškųjų klaidų, kadangi tokie matavimai yra itin tikslūs.

Lazeriniu skenavimu iškart padaromas vienas brėžinys: viename modelyje yra visi pastato aukštai. Šis procesas tikrai paprastesnis ir žymiai greitesnis. Yra ir tokių objektų, pavyzdžiui arkinių, kuriuos pamatuoti rankiniu būdu yra labai sudėtinga. Lazerinio skenavimo technologijai tai net nėra iššūkis“, – sako M. Valauskis.

Nors Lietuvoje tokia pažangi technologija dar nėra labai plačiai išplitusi, ji nėra nauja. „Terra Modus“ lazerinio skenavimo, pastatų brėžinių, paviršių ir patalpų plotų skaičiavimus, taip pat 3D ir BIM modelius kuria jau nuo 2007 metų. Jų atliktų darbų spektras – išties platus: nuo televizijos bokšto Rygoje iki gyvenamųjų pastatų.

„Esame lazerinio skenavimo Lietuvoje pradininkai. Pradėję veiklą pastebėjome, kad trūko ir geros programinės įrangos, kuri galėtų apdoroti surinktus duomenis, o jų būna tikrai daug. Tai mus paskatino sukurti specializuotą programinę įrangą „Undet“. Ji skirta 2D brėžinių / 3D modelių sudarymui naudojant lazerinio skenavimo duomenis (Point Cloud)“, – pasakoja specialistas.

Jis pabrėžia, kad naudotis jau sudarytais brėžiniais itin paprasta – jie pritaikyti architektams ir projektuotojams įprastoms „Revit“, „AutoCAD“ ir „SketchUp“ programoms.

„Nereikia nei specialių žinių, nei įrangos. Sukurtuose brėžiniuose ar modeliuose vėliau galima daryti papildomus matavimus tarp pasirinktų taškų, tai gali padaryti bet kuris architektas ar projektuotojas. Viskas išties paprasta“, – sako M. Valauskis.

Jis įsitikinęs, kad „Terra Modus“ technologija bus labai pravarti ir jau aštuntą kartą vykstančio konkurso „Išmanusis miestas“ dalyviams.

„Daugelis projektų susieti su teritorijų planavimu ir rekonstrukcija, todėl lazerinis skenavimas yra būtent ta inovacija, kuri padės įvertinti esamą situaciją, taupant laiką ir pinigus darbo procesas vyks daug greičiau. Tai yra ateities miestų planavimo standartas“, – sako „Terra Modus“ specialistas M. Valauskis.

 

Daugiau apie projektą >>>

TURITE KLAUSIMŲ?
Martynas Valauskis
Matavimų centro vadovas

Pasirengę išbandyti 3D skenavimo technologiją artimiausiame projekte?

Susisiekite su mumis – kartu rasime naudingiausią sprendimą Jūsų projektui.